LETNÍ PROVOZNÍ INFORMACE najdete zde.

Altíkův slovník - rodinná licence

Kód: PT200032
Značka: Petit
600 Kč
Skladem (1 ks)
Altíkův slovník je multimediální výukový a vzdělávací program, který slouží jako nástroj pro usnadnění výuky alternativní a augmentativní komunikace a globální metody čtení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Program je evaluován u MŠMT ČR.

Altíkův slovník je multimediální výukový a vzdělávací program, který slouží jako nástroj pro usnadnění výuky alternativní a augmentativní komunikace a globální metody čtení.
Program je určen také pro děti se specifickými poruchami učení (snížená koncentrace, poruchy řeči, poruchy vnímání, dyslexie, dyskalkulie, dysgrafie, apod.).

Náplň programu tvoří přes 1.400 různých objektů. Každý z objektů může být zobrazen v různých grafických podobách. Z možností grafických podob uvádíme:
- barevné kreslené obrázky
- černobílé konturové obrázky a symboly
- černobílé piktogramy
- fotografie.

Program také obsahuje 629 videosekvencí, které nasnímala švýcarská odbornice na znakovou řeč pro děti s mentálním postižením - paní Anita Portmann. Tato speciální znaková řeč slouží k vyjádření základního celku slov, činností a pocitů. Znakování patří k základnímu dorozumívacímu prostředku mezi rodičem (nebo pedagogem) a dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami.

Námi dodané objekty jsou ozvučeny, takže klient si může spojit zvukový vjem, obrázek i text v jeden celek. Zvukový doprovod obrázku, stejně jako název obrázku, může pedagog změnit a založit tak novou variantu objektu, který je spojen s obrázkem. Tato možnost bude především využívána při tvorbě vět, kde lze uchovat správné gramatické tvary jednotlivých slov.

Další možností programu je vkládání vlastních objektů - například obrázků nebo fotografií, které lze následně využívat ve všech úkolech programu. Nové obrázky lze pomocí našeho programu pojmenovat i ozvučit.

Program obsahuje 13 různých úkolů rozdělených do třech kapitol (Obrázky a symboly, Slova, Věty) a kapitolu Hry, kde najdete tři hry.

I když máte v programu všechny úkoly již naplněny několika variantami obrázků v různých grafických podobách, jedna z hlavních předností programu je možnost přizpůsobení všech úkolů jednotlivým klientům. V programu můžete měnit naplnění úkolů nejen z hlediska výběru grafických podob jednotlivých objektů, ale i z hlediska konkrétního obsahu úkolu. Do úkolů tak můžete zařadit jen ty objekty, u nichž víte, že s nimi bude klient pracovat, nebo je chcete klientovi přiblížit tak, aby se je naučil a pochopil. Takto lze program udržovat v mnoha nezávislých variantách pro více klientů.
Všechna nastavení programu se ukládají do počítače a lze je kdykoli zpětně vyvolat.

Program Altíkův slovník je multimediální, je vytvořený pro Windows 98 a vyšší. S tím souvisí i vyšší nároky na vybavení počítače. Doporučujeme počítač PC / Pentium 1 GHz a lepší / 1 GB na pevném disku / 128 MB paměti RAM (lépe 256) / zvukovou kartu / CD-ROM mechaniku / reproduktory / grafickou kartu s více než 256 barvami a rozlišením 800x600. Pro kvalitní zobrazení doporučujeme nastavit v systému barvy True Color (32-bit).

Projekt byl financován MŠMT ČR na základě dotačního programu PROJEKTY SIPVZ, metodický pokyn č.j. 28885/2004-551 ze dne 17. prosince 2004.

Okruh: D
Téma: Vytvoření výukového obsahu nebo výukových materiálů
Název projektu: Aplikace výukového programu Altíkův slovník do vyučovacího procesu žáků s kombinovaným postižením

Řešitelský tým projektu:
Soukromé speciální školy Gabriely Pelechové, Horní Poustevna 40, 407 82 Dolní Poustevna
tel.: 412397645, e-mail: skolygpa@interdata.cz
Mgr. Miroslav Marek; Václav Fišer, Mgr. Jaromír Kulhánek, Daniela Kučerová, Jana Hoštičková, Mgr. Ivana Marková, Irena Pavelková, Mgr. Petra Procházková, Jana Válková

Občanské sdružení PETIT, Řepčínská 82, 779 00 Olomouc
tel.: 585223716, e-mail: petit@iol.cz
Ing. Jiří Menšík; Milan Finsterle, Dagmar Nejeschlebová

Na programu spolupracovali:
Anita Portmann - autorka znakové řeči, Martin Gyger - ilustrátor znaků (Švýcarsko)
Roman Mrázek (realizace videosekvencí)
Za spolupráci na přípravě programu děkujeme i Báře Protivánkové.

Ukázky z programu
Prohlížení více podob obrázku (viz.obrázek Auta)
V tomto úkolu si můžete prohlédnout až šest různých grafických podob jednoho objektu, včetně videosekvencí. Smysl úkolu spočívá ve srovnání různých grafických podob jednoho objektu.

Přiřazení více podob obrázku (viz.obrázek Autobusy)
K předloze se doplňují 3 obrázky stejného objektu v různých grafických podobách.

Skupina podřazených obrázků (viz.obrázek Osoby)
V tomto úkolu klient vybírá postupně tři objekty, které se hodí k zobrazenému vzoru.

Přeházené hlásky (viz.obrázek Jídlo)
V tomto úkolu má klient za úkol vybrat správně napsané slovo k zobrazenému objektu. U nabídnutých slov je přeházena jednotlivá písmena, přičemž jen jedno z nabídnutých slov je napsáno správně.

Skládání vět (viz.obrázek Máma šije košile)
Tento úkol slouží k nácviku skládání jednoduchých vět podle vzoru.

Rodinná licence
Majitel Rodinné licence získává právo na použití software na jednom počítači pro soukromé účely.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: